Výběr lusku

From diaspora* project wiki
Jump to: navigation, search
Jazyky

English · العربية · čeština · Deutsch · Ελληνικά · Esperanto · español · suomi · français · italiano · 日本語 · Nederlands · polski · português · português do Brasil · русский · українська · 中文

»» Note
This page is a translation. Please note that all translations are maintained by individual contributors and not by the core team. Because of that, translations may be outdated or provide wrong information. If in doubt, check the English version of this page.

Ve zkratce

Klikněte na "registrovat se" aby jste nalezli lusk s otevřenou registrací a registrovali se!

Registrovatse.png

Nebo pokud si nejste jisti, co tam dělat, čtěte dál…

Proč si musí vybrat lusk?

Jeden z největších svobod kterou vám diaspora* nabízí je svoboda vybrat si, kde jsou vaše osobní data uložena, výběrem lusk. Každý lusk má jiný název domény a je řízen různými lidmi na různých serverech v různých fyzických lokalitách. Vy jste asi zvyklí, že nemáte moc nad tím, kde jsou data uložena, když se zaregistrujete na novou sociální sítě, takže je pravděpodobné, že jste o tom nikdy předtím nemusely přemýšlet. Nebojte se - všechny lusky jsou ve společné síti diaspora*, a jakmile se zaregistrujete budete komunikovat a sdílení s uživateli napříč všemi lusky, ne jen s uživateli ve svém vlastním lusku. Je to opravdu jen otázka toho, kde je obsah který sdílíte, fyzicky uložen, s ohledem na bezpečnost a soukromí.

Kde si můžu najít lusk?

Pod Uptime je seznam s nejdůležitějšími informacemi pro nově příchozí.

The Federation shromažďuje podrobné statistiky pomocí opt-in statistické funkce která je součásti diaspora*.

Active Pods je neoficiální seznam vytvořený analýzou záznamových souborů aktivních lusků.

Jak si vybrat lusk?

Je mnoho různých faktorů které můžete brát v úvahu když si vybíráte lusk, zde je několik které bývají důležité z pohledu nově příchozího:

  • Open signups: Lze se připojit jen k luskům které jsou na seznamu jako otevřené = "Open". (Nezapomeňte, že všichni se připojují ke stejné síti, o nic nepřijdete!)
  • Software version: V ideálním případě budete chtít lusk, který je pravidelně aktualizován na nejnovější stabilní verzi softwaru diaspora*.
  • Physical Location: Možná budete chtít vybrat lusk se sídlem v zemi, o které si myslíte, že má zdravou politiku v oblasti zabezpečení dat. To je zcela na vás. (Také mějte na paměti, že lusk hostovaný na druhé straně světa může reagovat pomaleji než lusk blíže k vám.)
  • Domain Name: Lusk může mít prakticky "libovolný" název, a technicky to nemá na nic vliv protože se všichni připojují do stejné sítě. Nicméně, název domény lusku bude součástí vašeho uživatelského jména na diaspora*, takže byste si měli raději zvolit něco, co je snadno zapamatovatelné, něco, co byste chtěli říct přátelům, atd.
  • User Rating: V případě, že po tom všem, stále ještě není rozhodnuto, podívejte se na uživatelské hodnocení!

Mohu později změnit lusk?

V současné době neexistuje způsob, jak přenést účet diaspora* do nového lusku, ačkoli tato vlastnost byla zaplacena croudfundingovou kampaní a v současné době se již připravuje. Nicméně vždycky si můžete vytvořit nový účet na jiném lusku kdykoli budete chtít. Po navázání spojení v diaspora*, se určitě můžete ptát ostatních členům komunity na jejich zkušenosti z různých lusků, veřejným příspěvkem s pomocí štítku #pod.

Mohu hostovat svá vlastní data?

Pokud máte technické znalosti, jak to udělat, můžete hostovat svá data sami vytvořením vlastního lusk, a to buď pomocí počítače, který vlastníte jako serveru, nebo s použitím serveru, který poskytují hostingové společnosti. Tímto způsobem budete přesně vědět, kdo má kontrolu nad vašimi daty. Buď můžete nastavit lusk jen pro sebe, nebo otevřít svůj lusk ostatními členům komunity. Podívejte se na instalační příručky pro váš operační systém.

How to use Pod Uptime

Pod Uptime is a live list of open pods in the Diaspora network. It gets its results by regularly communicating with each pod and displaying the results.

The default view shows the results as a table; however, if you prefer, you can see the pods displayed on a map. Click 'Show Map View' in the top right to see this view.

You can see the pods listed according to any of the columns: pod name, software version, uptime, months online, user rating and location. To change the order they are shown in, click in the header of the column you want them to be ordered by. To reverse the order, click in the header again.

Pod name

This shows the pod's domain name. You can see whether the pod offers secure communication by whether or not it starts with https://. Pods which do offer secure communication are displayed in green; those which don't are displayed in red.

To see more details about the security offered by any pod and its performance, hover the cursor over the pod's name.

Version code

This shows the version of the Diaspora software which the pod is running. Those running the latest stable version are shown in green; those running older versions are shown in red. Also shown in red are pods running development code, which is newer than the latest stable release but is not as stable, so is only really suitable for people who want to help test Diaspora's software.

Uptime percent

This shows the amount of time the pod is running without problems. Most good pods should be close to or at 100%. Downtime can happen when updates are made, or when the server has a problem. More than a few percent of downtime can mean that you find Diaspora unavailable from time to time.

Months online

This is self-explanatory: it's how long the pod has been part of the Diaspora network.

User rating

Pod Uptime allows pod users to rate their pod. Click on a rating to see users' comments and individual scores.

Server location

This shows the country in which the server is based. You can see a more precise location for each pod's server by using the map view.

Hidden pods

There are also a number of open pods which aren't shown on the main list, as they have too many issues of one sort or another. You can see these if you want to by clicking the 'Hidden' link at the very bottom of the page.